Próbáld ki magad a Kaposvári triatlonon!
Jó tanácsok első triatlonhoz és személyes történetek- (K)-arcok fiúk
A HŐS!
Emlékszem az első triatlon versenyekre, amiket még gyerekként láttam Tiszaújvárosban. Vártuk a lelátón ülve a versenyzőket, hogy mikor érkeznek a Tisza felől (akkor még ott volt az úszás) aztán megérkeztek… pfff szinte most is libabőrös vagyok, mikor arra gondolok, milyen tempóval és robajjal érkeztek Péter Attila biztatásában!
És ott kezdődött talán minden…
Egy nagyon jó emlékem van egy régebbi versenyről a Desedánál… amikor már “mi” robogtunk (vagyis teljesen úgy gondoltam, hogy száguldunk ) bicikli után a depóból kifelé és Attila akkor is ugyanolyan elánnal és kedvel biztatott minket, amatőröket, mint anno a profikat… hasonló libabőr!
A mai napig izgulok minden rajt előtt, hisz jobb szeretnék lenni a tegnaptól és szeretem érezni azt a bizonyos pluszt, amit a triatlon tud adni mikor már azt gondolod, hogy ennyi volt… kész… aztán jön valaki, aki ha nem is szól csak kacsint a pályán… vagy üvöltik a szurkolók a neved és akkor tényleg te vagy a nagybetűs HŐS! Olyan ez, mint egy nagy család!
A szervezők azért dolgoznak, hogy te a hős szerepét minden percét ki tud élvezni a pályán… Hihetetlen… Ezt csak az tudja, aki már átélte! Gyertek ti is! Legyetek ennek a nagyszerű családnak a részesei! Kaposváron 04.20.-án, medencében nyugodt környezetben lesz lehetőségetek szuper sprint és sprint távon is kipróbálni milyen is a pályán HŐS-nek érezni magad! Ez a kép is ott készült… ☺
Találkozzunk ott! Én ott leszek!
Kiss Ati
Első triatlonom
Bő 10 évvel ezelőtt, a harmincas éveim végén jött szembe a triatlon, a Bátor Tábort képviselhettem a budapesti Ironman olimpiai távján. A nevezésért cserébe támogatást próbáltunk gyűjteni az alapítványnak, és talán még volt is néhány nap a felkészülésre. Az úszást néhány karcsapással teszteltem, hiszen korábban ment a Balatonátúszás is edzés nélkül, és úgy döntöttem, hogy nem lesz gond. Néhány futásra is elmentem, a 10 kilométert valahogy lekocogtam. A rajtnál (egótól és versenyláztól fűtve) magabiztosan álltam relatív előre, és őrült tempóval vágtam a víznek. Mindenhonnan jöttek a nálam gyorsabb úszók, a tömegbunyóban 1-2 perc után már szó szerint az életemért küzdöttem, mert a levegőm is elfogyott, és kiderült, hogy az úszás nem megy emlékezetből. Azóta sem úsztam olyan halálfélelemben, mint onnan, mellben, azon gondolkodva, hogy vajon kihúznak-e a Lágymányosi-öbölből, ha elmerülök. 40 perc után ért véget a félelem, és jött a bringa, ami a tervezettnél jóval lassabb lett, alig 30 körüli átlag, miközben tágra nyílt szemekkel néztem, az amúgy nem bolyózos versenyen összeállt vonatokat. A bringa végére már teljesen kész voltam, és az előzetesen könnyű kocogásnak igérkező futás majdnem egy óráig tartott, sarokcsapkodva, merev lábakkal. A célba 3 óra felett értem és utána hetekig fájt minden. Azt hiszem ebből egyenesen következnek a tanácsok is:
1. Előkészület: legalább egyszer próbáld ki, milyen úszás után bringázni és bringa után futni. Meglepő élmény lehet. Olyan távon indulj, ami külön-külön könnyedén megy, a sprint ideális kezdőtáv.
2. Előkészület 2.: Írj egy listát, mit kell vinned, és pakolj be előzetesen: egy csomagba mindent az úszáshoz, egy csomagba, ami a depó egyben kell (törülköző, rajtszám, bringás cuccok, frissítés) és egy külön csomagba a futócuccot, hogy ne keverd össze.
3. Előkészület: 3.: Ismerd meg a pályát, ha van lehetőséged, térképen, vagy élőben járd be a pályát, alaposan tanuilmányozd a depók elhelyezkedését, ki-bejáratokat, a kerékpárod helyét, a fordulókat.
4. A rajt, úszás kezdete: ha 1:30-ön belül úszol, kereshetsz a mezőny első felében helyet, de 2 perc feletti százakkal inkább hátrébb állj a rajtnál, mert a túlélésért fogsz küzdeni. Az úszást jól bemelegítve, mérsékelten kezd, és keress lábvizet.
5. Depó + kerékpár: a depóban, hacsak nem az érmekért mész, ne sprintelj, hanem kocogva keresd meg a bringád, sisak, rajtszám, cipő és indulás. A bringán fokozatosan vedd fel az utazótempót, nem azon a pár másodpercen múlik - még, ne szálljon el a pulzusod.
6. Futás: Ideálisan az elején a tejsav küszöb alatt kezdj (ha nem tudod, 155-160 alatt), és egyenletes tempót próbálj tartani. Ha a pulzusod engedi, 1 km után gyorsíts kicsit. Hűteni, frissíteni ér. Befutónál mosolyogj, az órád ráérsz a szalag mögött leállítani, és ha nem az érmekért mész, ne lökj fel senkit a nagy sprintben.
7. Légy büszke magadra, és folytasd az utat!
Halász Arnold
© 1989 - 2025 eXtremeMan
Designed by Szliczki József