iBio - eXtremeMan középtáv variációk - a "klasszikus táv"

A "hosszútávú" triatlon versenyek története Magyarországon Fadd - Domboriban kezdődött azzal, hogy az akkoriban igen népszerű "Én úszom, Te kerékpározol, Ő fut " váltóverseny mellett a szervezők gondoltak egy merészet és ezen szám versenyében EGYÉNI versenyt is meghirdettek. Az első "klasszikus középtávú triatlon" 1986. augusztus 17-én volt.
Nem voltak tehát (egységesek) még (a) szabályok,
ezen a versenyen az úszás 4000m, a bringa 90km a futás pedig 21km volt.
Lehet, hogy már ekkor megfogalmazódott a szervezőkben, hogy egy kis Hawaii feeling nem ártana a hazai triatlonistáknak sem, és ugye Hawaiion közel 4000m az úszás... no meg Fadd - Domboriban a Duna holtág melletti árnyék nélküli töltésen futni szinte az Energy Lab megpróbáltatásait idézte meg.
Érdekesség volt az is, hogy ezt a távot egyéniben csak a férfiaknak írták ki.
A sportágban a nyolcvanas évek elején Vecseri Lajos nevével kezdődtek az eredménylisták, és a szakértő közönség ezen a versenyen is őt várta első helyre.
DE:
Volt ott Fadd - Domboriban egy - talán csak a miskolci egyetemisták által ismert - bajszos srác, aki korábban úszásban jeleskedett és talán épp az egyetemista barátok unszolására elindult a versenyen. Az úszásból toronymagasan az elsők között jött ki, sok olyan versenyzőt is megelőzve, akik előtte váltóban indultak, és miután a váltósok derékhadjával indult kerékpározni, chipes időmérés meg nem volt, hát senki figyelmét nem keltette fel.
Különösen nem, hiszen egy egyszerűnek látszó Favorit kerékpárral indult.
Még akkor sem, amikor ezzel a géppel aztán a váltók második embereit is elkezdte előzgetni a bringán, sőt a lendülete a futás során sem lankadt, és a váltóverseny élmezőnyével érkezett célba. Ezt követően illedelmesen lecsücsült az árnyékban és egy korsó sörrel a kezében várta a többieket (no meg az eredményhirdetést).
A közönség pedig Vecseri Lajost, Tomka Yanót és a többi "külföldi" (Kaszás Laci) az akkori többi esélyes versenyzőt figyelte.
Amikor Lajos jellegzetes sziluettje aztán kábé húsz perc várakozás után feltűnt a befutófolyosóban és a műsorvezető elkezdte a felvezetést, hogy az első magyarországi "óriás triatlon" győztese közeleg a célba... a bajszos fiatalember felpattant az árnyékból, odafutott a célban dolgozó versenybírókhoz, és hevesen gesztikulálva magyarázni kezdte, hogy az "nem lehet", mert ő bizony már elég régóta beért. A műsorvezető zavarában csak hebegett - habogott... a szervezők pedig sietve ellenőrizték a jegyzőkönyveket, majd rohantak vissza a műsorvezetőhöz, aki végül bejelentette azt, hogy "ez szinte hihetetlen", de a fiatalember állítása igaz:
Ő lett ennek a versenynek az egyéni győztese. A miskolci fiatalembert Kropkó Péternek hívták.

Íme az 1986-os Fadd Dombori verseny eredménylistája.
Talán éppen Péter kiemelkedő úszótudása hívta fel a figyelmet arra, hogy miképpen alakítsák a szervezők a későbbiekben az egyre népszerűbbé váló középtávú versenyekben az egyes távok standardjait, és alakult ki a "Klasszikus Középtáv versenye".
Az első alkalommal kiírt Középtávú Országos Bajnokságon 1988-ban Fadd - Domboriban 2000m úszás, 90km kerékpár, majd 21km futás várt a résztvevőkre.
Persze, hogy igazán emlékezetes maradjon a verseny minden résztvevőnek, újra csak purgatóriumi meleg fogadta a rajthoz álló versenyzőket.
Az első versenyt ifj. Sáthy István nyerte, de a legnagyobb ovációt egy törékeny hölgy célbaérése kapta.
Első alkalommal engedélyezték ugyanis a nők indulását is a középtávon, melynek első győztese Baranyai Judit lett.

A versenytáv népszerűségét jelezte, hogy jó néhány versenyszervező vette a fáradságot és ezen a távon rendezte meg a versenyét.
A történelem kedvéért: legendás lett a Pulyka tusa Debrecenben (RIP Papp Zsolt), a Középtávú verseny Kiskörén (RIP Kovács Márton),
a Deseda Triatlon (köszönjük, Csutorás Józsi), majd több, mint egy évtizedig szervezte Lomniczi Attila a Fonyódi Középtávú Országos bajnokságot a klasszikus középtávon.
Ezen nagyszerű elődöknek tisztelgünk azzal, hogy Nagyatádon van (lesz) lehetőség arra is, ha valaki a "Klasszikus középtávú verseny" kategóriáját választja, melynek 1-3. helyezett versenyzőit a névadó iBbio jóvoltából külön díjazásban is fogjuk részesíteni.
© 1989 - 2026 eXtremeMan
Designed by Szliczki József